Japon Balığı Hakkında Bilgiler

Japon Balığı Hakkında Bilgiler

Japon balıkları oldukça dayanıklı olmaları nedeniyle süs balığı besleme hevesine kapılan pek çok kişinin ilk tercihidir. Bu güzel balıkla ilgili detaylı bilgileri izmirdebugun.com olarak sizin için derledik…

Japon balığı akvaryumu nasıl olmalı? Diğer bir deyişle japon balığı beslemek için ideal bir akvaryum nasıl olmalıdır?

Japon balığı akvaryumunda balıkların rahat bir ortamda sağlıklı gelişebilmesi isteniyorsa hesap şu şekilde olmalı: ilk japon balığı için gereksinim 80 litre ve sonrasında eklenecek her bir japon balığı için 40 litre daha hacim olmalı. Yani bir japon balığı besleyecekseniz ideal tank hacmi 80 litre, iki tane olacaksa 120 litre, 3 tane isteniyorsa 160 litre,… gibi. Ama genelde bu denli hacmi sağlamak mümkün olmayabiliyor. En azından balık başına 20 litre hacim sunmak japon balığı akvaryumu için olmazsa olmaz. Çok fazla dekor gereksizdir. Bitki konacaksa Japon balıklarının yiyemeyeceği sert yapraklı ve tadı kötü bitkiler tercih edilmelidir. Aksi taktirde sürekli bitkileri didikleyip yerler, kopan parçalar suyu kirletebilir ve bitkiler de bir süre sonra kötü görünür. Şart olmamakla birlikte çok ince ya da çok kalın taneli olmayan kum zemine konabilir. Bu balıklar ağızlarına bir miktar kum alıp sonra atmayı severler. Son olarak filtrasyon oldukça problemdir. Çok yer ve çok dışkılarlar. Haftalık su değişimi önemlidir. Tercihen dış filtre ve ona takviye olarak bir iç filtre ya da şelale filtre kullanılabilir. Camlarda oluşabilecek yosunlar için cüce vatoz ve dibe çökebilecek yemler için bir kaç çöpçü de tanka eklenebilir. Önemli olan bu vatoz ve çöpçülerin akvaryumdaki japon balıklarına göre çok küçük olmaması gerekir ki onları yutmaya çalışmasınlar.

Japon balığı için ne büyüklükte bir akvaryum almalıyım?

Akvaryumcularda satılan en küçük (fındık boy) japon balıklarından 2 tane bile alacak olsanız 50cm boyundaki bir akvaryumdan daha küçüğünü tercih etmemenizi öneririm. 50 cm lik bir akvaryum aşağı yukarı 30 litre su alır. Japon balıklarının zaman içerisindeki büyüme potansiyelini düşünmelisiniz. Daha büyük boy japon balıkları için elbette daha büyük hacimde akvaryum gerekir. Bu konuda kabul gören hesaplama şu şekildedir; Akvaryuma konacak ilk (tek) japon balığı için 80 litre hacim, sonraki her japon balığı için +40 litre daha buna ekleyin… Yani bu formüle göre1 japon balığı için 80 litrelik akvaryum, 2 japon balığı için 120 litre, 3 japon balığı için 120 litre akvaryum almak/kullanmak idealdir.

Japon balığı için ısıtıcı gerekir mi?

Japon balığı akvaryumuna ısıtıcı koymak gerekli mi? Isıtıcı olmadan da yaşar mı?

Japon balığına günde ne kadar yem verilir?

Japon balığına 1 günde kaç kez ve ne kadar yem vermeliyim? Japon balıklarının midesi yoktur ve bu yüzden doyma hissi duymazlar. Ne kadar yem verirseniz hepsini yemeye çalışırlar ve bu sağlıkları için oldukça riskli bir durum yaratabilir. Bu nedenle ölçülü ve kararında bir yemleme gerekir. Japon balıklarına günde 2 defa, 2-3 dakikada tüketebilecekleri kadar yem vermek uygun olacaktır.

Japon balığı akvaryumu nasıl temizlenir?

Japon balığı akvaryumunda temizlik nasıl yapılır? Nelere dikkat etmek gerekir?

Japon balığı akvaryumum çok hızlı kirleniyor, ne yapabilirim?

Japon balıklarım çok fazla dışkı yapıyor ve akvaryumu temizledikten çok kısa süre sonra su bulanıp tekrar kirleniyor … Ne yapabilirim?

Akvaryumunuz çok hızlı kirleniyorsa ilk akla gelen üç neden vardır. Akvaryum büyüklüğüne göre fazla sayıda balık bulunması, aşırı yemleme ve akvaryum filtre sisteminin bulunmaması / yetersiz olmasıdır.

Japon Balığı için uygun akvaryum bitkisi hangisi?

Japon balığı akvaryumu için uygun akvaryum bitkileri neler? Japon balıklarının yemeyeceği akvaryum bitkisi türleri hangileri?

Japon balığı lepistes ile yaşar mı?

Japon balığı ile lepistes aynı akvaryumda yaşar mı? Japon balıkları da lepistesler de barışçıl balıklardır. Ancak birlikte bakılmaları mümkün olsa da bu pek tavsiye edilmez. Çünkü japın balıkları kendilerinden küçük, özellikle de ağızlarına sığabilecek boydaki balıklara yem gözüyle bakarlar ve onları sürekli yutmaya çalışırlar. Böyle bir ortamda yetişkin olmayan yani genç ve yavru lepistesleri yaşama şansı hemen hemen hiç olmaz.

Japon balığı ile çöpçü balığı birlikte yaşar mı?

Akvaryum balıklarının en bilinen türlerinden ikisidir, çöpçü ve japon balıkları… Her ikisi de barışçıl balıklardır. Aynı akvaryumda beslenmelerinde herhangi bir sakınca yoktur. Ancak çöpçü balıklarının japon balıklarına göre çok küçük olması durumunda japonlar çöpçüleri yutmaya çalışabilir. Bu her iki tür balık içinde risklidir. Çöpçü balığı yem olabilirken, japon balığı ise yutmaya çalışırken boğulabilir.

Platiler, Japon Balıkları İle Birlikte Yaşar mı?

Akvaryum balıklarının en bilinen türlerinden biri japon balıklarıdır. Japon balıklarının diğer akvaryum balığı türleri ile uyumlu şekilde aynı tank içerisinde yaşayıp yaşayamayacağı deneyimsiz hobiciler için merak konusu olabilmektedir. Bu yazıda japon balıklarının, canlı doğuran türlerinden biri olan plati balığı ile uyumundan bahsedeceğiz.

Japon balıkları büyük ağızları ve bitmek bilmeyen iştahları ile hemen hemen her zaman yiyecek arayışındadırlar. Bu güzel balıklar kendilerinden boyca çok ufak olan, ağızlarına sığabilecek boydaki yavruları yutma eğilimindedirler. plati balıkları ile aynı akvaryuma konmaları durumunda aralarındaki boy/büyüklük farkı çok ise japon balıkları platileri yutmaya çalışabilirler. Yetişkinler kendilerini kurtarabilse de yavrular o kadar şanslı olmayabilir.

Bir diğer olası durum da meraklı mizaca sahip platilerin, japonların süslü ve büyük kuyrukları didikleyip onları rahatsız etmesidir. Oldukça hızlı hareket eden bu meraklı platiler sürekli japon balıklarını rahatsız edebilir.

Özetle japon balığı ve plati bir arada yaşayabilen ancak bu durumun çok da ideal sayılmadığı akvaryum canlılarıdır. Sizin de bu iki türe aynı tank içerisinde bakma deneyiminiz oldu ise bilgi ve tecrübelerinizi yorumlara yazarak paylaşabilirsiniz.

Ciklet balığı, japon balıkları ile yaşar mı?

Ciklet balığı ve japon balıkları bir arada aynı akvaryumda yaşayabilir mi? Ciklet balıkları yaşadıkları bölgeyi sahiplenen, diğer bir deyişle yer tutan balıklardır. Barışçıl ve zararsız Japon balıkları ile bir araya konulduklarında japon balıklarını kendi bölgelerinde istemezler ve onları sürekli kovmaya çalışacaklardır. Bu sırada japon balıkları zarar görebilir. Zaten sürekli kovalanmak ve rahatsız edilmek japon balıklarının sağlığını da bozacaktır. Kısaca bu iki tür akvaryum balığı birlikte bakmak için uygun değildir.

Japon Balığı ne kadar yaşar?

Japon balıkları ne kadar yaşar? Ortalama ömrü kaç yıl? Hiç merak ettiniz mi?

Japon balıklarının ömrü, elbette diğer akvaryum balıkları için de geçerli olduğu gibi yeterli su hacmi, balığın doğasına uygun su sıcaklığı aralığı, düzenli ve doğru besleme, bulunduğu suyun temizliği gibi pek çok etkene, kısacası yaşam şartlarına bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

Japon balıklarının uygun şartlar sağlandığında 25 ila 30 yıla kadar yaşayabildikleri söylenmektedir. Ancak genel anlamda ortalama akvaryum şartlarında yaşam süreleri 10-15 yılı geçmemektedir.

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar

Yorum Yaz