Organik Ziyaretçi Nedir? Neden Önemli?

Organik Ziyaretçi Nedir? Neden Önemli?

Organik ziyaretçi bir web sitesine arama motoru üzerinden arama yaparak listelenen sonuçlar üzerinden herhangi birine tıklayarak gelen ziyaretçilerdir. Süreç doğal olarak işler. En çok istenen, tercih edilen ziyaretçi organik ziyaretçilerdir.

Organik ziyaretçiler bir web sitesine, arama motorunda yaptıkları sorgulama işlemi ile geldiklerinden örneğin; site adsense reklamları yayınlıyorsa muhtemelen arama sorguları ile alakalı reklamları sitede göreceklerdir. Bu sayede sitenin reklamlarına ziyaretçiler tarafından doğal şekilde tıklanarak gelir elde edilmesi ihtimali artacaktır.

Organik ziyaretçilerin sosyal medyadan gelen ziyaretçilerden farklı yanı daha kalıcı olmalarıdır. Sosyal medyadan ziyaretçi çekmek sürekli emek ister ve bu şekilde gelen ziyaretçiler genelde hızlıca içeriğe göz atıp geldikler sosyal medya sitesine geri dönme eğilimindedirler. Belirli bir arama sonucu gelmediklerinden görecekleri otomatik reklamlar muhtemelen genel içerikte olacağından tıklanma oranları düşük kalacaktır. Haber sitelerinin genellikle sosyal medyadan yüksek ziyaretçi almalarına rağmen reklam tıklama gelirlerinin düşük olmasının en önemli nedeni budur.

Web sitelerinin satış fiyatlandırması sırasında gelirleri kadar organik ziyaretçilerinin miktarı ve toplam ziyaretçilerine oranının yüksekliği de etkilidir. Genellikle site satın alan kişiler yüksek oranda organik ziyaretçi alan siteleri daha iyi bir yatırım olarak görmektedir.

Yukarıda da belirttiğim gibi organik ziyaret bir arama motorunu kullanan gerçek bir kişinin isteyerek tıklaması ile sitenizi ziyaret etmesi ile olur. Bunu bir program ya da benzer sanal bir yolla sağlayabildiğini söyleyen kişilere itibar etmemenizi öneririm. Gerçek olmayan, isteyerek sitenize gelmeyen hiçbir ziyaretçi bir değer katmayacak aksine sitenize zarar verebilecektir. Doğal olandan asla şaşmayın, sitenize emek vererek uzun ve sağlam olan yolu tercih edin… Organik ziyaretçi er geç sitenize gelecektir ve aradığını gerçekten bulabiliyorsa, arama motoru size daha fazlasını da zamanla gönderebilecektir…

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar

Yorum Yaz