Süleymancık ( Türk Keleri ) hakkında bilgi

  • Yaşam
  • 28 Ağustos 2018
  • 441 kez incelendi.
Süleymancık ( Türk Keleri ) hakkında bilgi

Akdeniz sakanguru ( Hemidactylus turcicus ), halk arasında “Süleymancık” ve “Türk Keleri” olarak da bilinirler. Gekkonidae familyasından Balkanlarda, Anadolu ve Akdeniz’de yaşayan bir tür sakangur türüdür. Görünüşü pek çok insana korkutucu ya da rahatsız edici gelse de insanlara herhangi bir zararları yoktur.

Fiziksel Özellikleri

Süleymancık, ortalama 9 – 10cm boyunda olur. Sırt bölgesinin renkleri açık kahverengiyle gri arasında değişir. Sırt kısmından kuyruk ucuna kadar devam eden alanda koyu renkli benekler bulunur. Alt kısmı kirli beyaz renktedir. Ayak parmaklarının dip kısmı dar, uç kısmında genişlemiş plaklar vardır. Geceleri renkleri oldukça saydamlaşır. Gözbebekleri dikeydir.

Tehlikeli bir durumda kuyruklarını yukarı doğru bükerek beklerler. Korkup kaçarken bir savunma mekanizması olarak kuyruklarını orada bırakabilirler. Kuyruk daha sonra yeniden çıkar.

Üremesi

Dişiler yılca birkaç defa olmak üzere, her seferinde iki tane yumurta bırakırlar. Yumurtalarını bırakmak için genellikle kayalardaki yarık ve oyukları tercih ederler. Yavruların yumurta içindeki gelişimi 3 ay sürer.

Yaşam Alanları

Süleymancık,  Akdeniz ve Karadeniz sahillerinden Hindistan’a kadar yayılmıştır. Türkiye’nin bütün sahil bölgelerinde bulunurlar.

Kaynak:
https://tr.wikipedia.org/wiki/Akdeniz_sakanguru

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar

Yorum Yaz