Whois Backlink Nedir?

Whois Backlink Nedir?

Whois backlink, bir alan adının sahibinin kim olduğunu sorgulayıp öğrenmemizi sağlayan sitelerden alınan backlink türüne verilen isimdir. Bu tip sitelerin çoğu yapılan sorguları veritabanlarına kaydeder ve bununla ilgili sayfalar oluşturur. Genellikle sorgulama yapılan web sitesinin linkinin de yer aldığı bu sayfalar pek çok site sahibi tarafından kolay sağlanan bir backlink kaynağı olarak görülür.

Peki Whois Backlink Faydalı mı?

Web siteniz için backlink kaynakları araştırdıysanız pek çok seo blogunda whois backlink siteleri başlığı altında listelerle karşılaşmışsınızdır. Ona keza bir çok ücretli seo paketi kapsamında sitenize 50-100-250-500 gibi uçuk rakamlarda whois backlink sağlanacağı yazdığını da görmüşsünüzdür. Whois sitelerine eklenen linkleriniz sayesinde sitenizin daha hızlı index alacağı söylenir. Son dönemde hızlı index almak için daha uygun olarak kabul edilen yöntem sosyal imleme sitelerinde link paylaşmanızdır. Bunu da her zaman söylediğim gibi abartmadan, kararında yapmanızdır. Yani whois backlink artık modası geçmiş, spam backlink profiline davetiye çıkaran bir yöntemdir. Hala az da olsa işe yarayabilir olmasına rağmen, artık çok daha dikkatli kullanılmalıdır.

Sitenize backlink sağlamak için whois sitelerinden faydalanacaksanız şunlara dikkat etmenizi öneririm:

-Siteniz için 10-25 adet whois backlink yeter de artar bile. Bunun %20 si yabancı sitelerden olabilir. Geri kalanı yani %80 i için yerli (Türkçe) whois sorgulama siteleri tercih edilmelidir.

-Whois sitelerinde sorgulama yaparak backlink almak konusunda aceleci olmayın. Bunu günlere yayın, örneğin 2-3 günde bir 1 adet siteden link alın.

-Whois sitelerinin pagerank değerlerine dikkat edin. Pagerank değeri olmayan ya da pr değeri 3 ün altında olan siteleri tercih etmeyin.

-Yabancı whois sitelerinde herkesçe global bir dil olduğu kabul edilen ingilizce siteleri tercih edin. Rusça, Çince gibi özel alfabe kullanan dillerdeki whois siteleri bir fayda sağlamayacak spam bir backlink profiliniz olmasına sebebiyet verebilecektir.

-Yerli whois sorgulama sitelerinde com.tr uzantı olanları tercih edebilirsiniz. Bu yerellik ve ciddiyet açısından arama motorlarına olumlu sinyaller verecektir. Hatta sitenin SSL sertfikası varsa yani whois sitesinin adresi http değil de https ile başlıyorsa bu da bir diğer artı olacaktır. Bu tip siteleri özellikle tercih etmelisiniz.

-Diğer saydıklarım kadar önemli görünmese de whois sitesinin tasarımı da dikkat edilmesi gereken bir diğer unsurdur. Karman çorman, reklam dolu az bilgi içeren bir sayfa tasarımı sizi rahatsız ediyorsa, arama motorları tarafından da olumlu görülmeyecektir. Dolayısı ile böyle bir siteden alacağınız link de faydalı olmayacaktır.

Özetlersek; whois backlinklerin sitenizin link profilinde az miktarda bulunması yeterlidir. Bilinçsiz ve aşırı miktarda whois backlink alımı siteniz için spam bir backlink profiline ve olası Google Penguen cezalarına sebep olabileceğinden dikkatli davranılmalıdır. Daha çok yerli whois siteleri tercih edilmelidir. Pr değeri yüksek, com.tr uzantılı ve SSL sertifikalı whois siteleri daha güçlü backlink sağlama imkanına sahiptir.

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar

Yorum Yaz