Domain otoritesi nedir? Nasıl arttırılır?

Domain otoritesi nedir? Nasıl arttırılır?

Google’ın, sitelerin pagerank değerlerini sıfırlamasından sonra, yeni bir kalite göstergesi ve sıralama faktörü olarak alan adı otoritesi (domain authority) ve sayfa otoritesi (page authority) önem kazanmıştır. Domain otoritesi nedir ve nasıl yükseltilir birlikte inceleyelim.

Domain Otoritesi ( Alan Adı Otoritesi ) nedir?

Domain Otoritesi veya kısaca ingilizce kısaltması ile DA, SEOmoz tarafından sağlanan (Moz olarak bilinir), bir web sitesinin itibarını bulmak için kullanılan istatistiksel ölçüdür. Google arama motorunun sonuçlarında, bir sitenin nasıl sıralama aldığını belirlemek için Moz tarafından geliştirilen 0 – 100 arasında olabilen istatistiksel bir sayıdır. Ancak, sayfa otoritesi (PA) ile aynı şey değildir. Sayfa otoritesi ve domain otoritesi arasındaki fark; Sayfa otoritesi tek bir web sayfasının sıralama potansiyeli iken, domain otoritesi tüm alan adının ( tüm sayfalar ve alt alan adları dahil ) genel sıralama potansiyeli hakkında bize bilgi verir.

Domain Otoritesi Nasıl Artırılır?

Domain Authority Geliştirme Tekniklerinden bahsedecek olursak bununla ilgili önemli parametreler ve yapılabilecekleri şöyle sıralayabiliriz.

Alan adı yaşı: Bir alan adı ne kadar eski (ne kadar önce kaydedilmiş) ise DA açısından o kadar iyidir. Ancak benim bu konudaki kişisel görüşüm alan adı kadar sitenin de yaşlı olması gerektiği yönündedir. Açıklamak gerekirse; Sitenin kesintisiz olarak yayında olması daha makbuldür. Örneğin; 5 yıl önce alan adı tescil edilip açılan bir site, 2 yıl yayında kaldıktan sonra kapanmış, 1,5 yıl kapalı kaldıktan sonra tekrar açılmış 6 ay yayında kalıp sonra 6 ay başka adrese yönlenmiş gibi kesintilerle ve yönlendirmelerle dolu bir geçmişin domain otoritesi değerine olumlu tesir etmeyeceğini söyleyebiliriz. Uzun süredir istikrarlı (kesintisiz) bir şekilde açık olan siteler daha avantajlıdır.  Yaşlı domainlerin/sitelerin DA açısından avantajlı olduğunu söyleyebiliriz.

Alan adı kayıt süresi: Her zaman alan adı kayıt süresinin uzun olması tercih edilmelidir. Alan adı tescili en az 3-4 yıl için yapılmalı ve hatta mümkünse üst sınır olan 10 yıla kadar çıkarılmalıdır. Bu web sitesinin kalıcılığının en basit ve mantıklı göstergesidir. Hemen hemen hiç kimse gerçekten istekli olmadığı, kalıcı ve başarılı olamayacağını düşündüğü bir alan adı için 10 yıllık tescil yapmayacaktır…

Site içi linkleme: Bu konuda her zaman Wikipedia sitesi örnek verilir. Bilirsiniz; wikipedia’da site içi link verme çok başarılı şekilde ve hemen hemen her sayfada/maddede kullanılmaktadır. Sizde sitenizde alakalı yazıları link vererek birbirlerine bağlayın. Bu sayede aynı zamanda ziyaretçilerinizin sitenizde kalma süresini ve sayfa gezme sayılarını arttırabilirsiniz. Dolayısı ile hemen çıkma oranı düşük olan siteniz arama motorlarına daha iyi bir kalite sinyali verecektir.

Sitenizden yaptığınız link çıkışları: Sitenizden gereksiz link çıkışları yapmaktan kaçının. Link verdiğinizde de bunu kaliteli siteler için yapın. İçerikleriniz ve siteniz ile alakasız sitelere link vermeyin. Link çıkışlarınızda mutlaka rel=”nofollow” etiketi kullanmaya özen gösterin.

Sitenize gelen zararlı bağlantılar varsa reddedin: İsteğiniz ve bilginiz dışında sitenize verilmiş linkler olduğunu tespit ettiyseniz bunları Google Webmaster Araçları sitesindeki bağlantı reddetme aracını kullanarak reddedin. Rakipler, kötü niyetli kişiler tarafından sitenizin arama motorundaki sıralamasını düşürmek amaçlı negatif seo çalışması yapılmış olabilir. Varsa zararlı backlinklerden kurtulmak otorite değerlerinizi arttırmanızı sağlayabilir.

Backlink sayısı: Bir sitenin aldığı backlink sayısı, yani diğer sitelerden sitenize verilen linklerin sayısı domain otoriteniz üzerinde olumlu etki yapar. Yeri gelmişken henüz okumadıysanız Backlink alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Backlink çeşitliliği: Backlinklerin sayısı kadar çeşitliliği de önemlidir. Bir siteden 10-100 ya da 1000 backlink almak yerine bir kaç farklı siteden backlink almak hem sitenizin seo durumu hem de domain otoritesi için daha faydalıdır.

Yüksek otoriteye sahip sitelerden backlink almak: wikipedia, yüksek ziyaretçi sayısına sahip ulusal haber siteleri, .edu.tr .gov.tr gibi üniversite ya da devlet kurumlarının yüksek güvenilirlik ve otoriteye sahip sitelerinden backlink almak sitenizin da değerini yükseltmeye yardımcı olacaktır.

Özgün, paylaşılabilir içerikler oluşturmak: Özgün içeriğin önemi artık herkesin malumu. Özgün içerikler, hem okuyucuları sitenizde tutmak, onları takipçiye dönüştürmek, hem de sosyal medyada paylaşılmasını sağlayarak ziyaretçi akışı ve bilinirliği arttırmak açısından oldukça önemli. İçerik yayınının düzenli ve istikrarlı olmasının da olumlu etkileri olduğu konusunda görüşler mevcut.

Sitenizin whois bilgileri: Sitenizin whois yani alan adı sahibi bilgilerinin gizli olmasının olumsuz etkileri olduğu konusunda bazı teoriler vardır. Bunun geçerliliği tartışılır olsa da mümkünse alan adı whois bilgilerinizin gizlenmemiş (herkese açık) olması olumlu etki yaratabilir.

Marka Sinyalleri: Sitenizin adının bilinir olması için yapılan çalışmalar domain otoritenizi yükseltmeye yardımcı olacaktır. Şartlar uygunsa Google Rehber kaydı olması, çeşitli sitelerde site adınızın ve adresinizin alanınız ile ilgili alakalı konularda linkli ya da link olmadan sıkça geçmesi faydalı olacaktır. Tüm bunların sosyal medya hesapları ve istikrarlı, kaliteli paylaşımlarla desteklenmesi etkiyi arttıracaktır.

Domain Otoritesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Google ya da başka herhangi bir arama motorunda da checker yazarak arama yaptığınızda karşınıza domain otoritesi sorgulayıp öğrenebileceğiniz pek çok site çıkacaktır. Bu sitelerin bir çoğunda, genellikle sorgulatılan alan adının domain otoritesinin yanı sıra sayfa otoritesi ve moz rank gibi değerleri de öğrenilebilmektedir. Domain otoritesi sorgulama sitelerinden belli başlıları şöyle;

https://moz.com/researchtools/ose/

https://smallseotools.com/domain-authority-checker/

Domain otoritem şu değerde çıktı iyi mi? şeklinde sorular sıkça sorulmaktadır. Türkçe domainlerde, çok büyük ve tanınmış siteler dışında domain otoritesinin 50’yi bulduğunu pek görmeyiz. Hatta 40 rakamını pek geçmez. Bu yüzden domain otoritesi değerini önemsemek ancak çok da kafaya takmamak gerekir diye düşünüyorum. Yukarıda saydığım domain otoritesi arttırma tekniklerini uygulayabilirsiniz. Ancak asıl önemli olanın sitenizin yayın kalitesini arttırmak ve yüksek tutmak olduğunu unutmayın. Her zaman ziyaretçilerinizin istek, talep ve geri bildirimlerini göz önüne alın ve çalışmalarınızı bun göre yeniden gözden geçirin. Çünkü, ziyaretçilerini önemsemeyen hiçbir sitenin kalıcı ve yüksek bir başarı yakalaması mümkün değil.

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar

Yorum Yaz