Kişisel Blog Açmak ve Faydaları

Kişisel Blog Açmak ve Faydaları

Günümüz insanı kendini ifade edebilmek ve sesini dünyaya duyurabilmek için her zamankinden daha istekli ve daha çok imkana sahip. Bunda en büyük etken kuşkusuz ki internet…

Facebook, twitter, pinterest ve instagram gibi platformlarda kolayca açabileceğimiz hesap ve sayfalar aracılığıyla kendimiz, yaptıklarımız, fikirlerimiz ya da ilgi alanlarımız hakkında paylaşımları kolayca yapabilmekteyiz. Bundan daha fazlasını istediğimizde kişisel blog açmak iyi bir fikir olabilir. Ancak unutmamak gerekir ki blog yazmak, sosyal medya mecralarında yapılan paylaşımlardan daha fazla emek, detay ve incelik ister. Tabi eğer blogumuzun takip edilmesini, beğenilmesini istiyorsak.

Kişisel blog açmak düşüncesine girdiğinizde; mesleğinizle mi ilgili konulardan bahsedeceksiniz, kariyerinizden mi, hobinizden mi, günlük yaşamda karşılaştığınız sorunlara bulduğunuz pratik çözümlerden mi, her pazar yaptığınız doğa gezintilerinden mi? bunlardan birine ya da bir kaçına blogunuzda yer verebilirsiniz. Diyebilirsiniz ki “ben her şeyden bahsederim, niye kendimi sınırlandırayım?!” Elbette bahsedebilirsiniz ancak herkes her şeyi merak etmez. Belirli bir okuyucu/takipçi kitleniz olsun istiyorsanız en zevkle üretebileceğiniz içeriği, en iyi yazabileceğinizi/fotoğraflayabileceğinizi seçmeniz faydalı olacaktır.

Kişisel blog açmaya karar verdiyseniz; ücretli bir domain ve hosting almadan önce ücretsiz blog açabileceğiniz bir servisi kullanmanızı öneririm. Google’ın blogspot hizmeti üzerineden, tumblr.com ‘dan, blog.com’dan ya da wordpreess.com üzerinden bir kaç adımda kolayca blogunuzu açabilirsiniz. Gerçekten yazmaya, içerik üretmeye hevesli olabilirsiniz ancak bunu sürdürüp sürdüremeyeceğinizi ve gerçekten keyif alıp almayacağını anlamak için ücretsiz bir blog altyapısı ile bir süre deneme yapın. Bu sayede altyapı belirleme, hosting seçimi/ satın alma, domain satın alma ve teknik konularla uğraşmadan direkt olarak içerik üretimine kanalize olabilir, enerjinizi daha verimli kullanabilirsiniz. İlerleyen zamanda kişisel blog yazmaktan, aldığınız geri dönüşlerden, size kattıklarından memnunsanız ya bu şekilde devam eder ya da kendinize bir alan adı(domain) ve kullanacağınız altyapıya bağlı olarak hosting hizmeti alarak daha özgür bir şekilde devam edebilirsiniz. Kapsamlı bir konu olduğundan blog açmanın aşamalarına ve dikkat edilmesi gerekenlere bu yazımda yer vermeyeceğim.

İnternetin bunca zamandır içinde olup, bu süreye nazaran çok çok kısa bir süredir kişisel blog yazan biri olarak şunu söyleyebilirim ki; blogumda yazdığım her yazıdan sonra kendimi daha iyi, daha moralli hissediyorum. Bildiklerimi paylaşmak, bunları cümlelere dökmek kendimi iyi hissettiriyor…

Kişisel blog yazmanın faydaları

Sizinle benzer ilgi alanlarına sahip kişilerle tanışma iletişim kurma imkanı sağlar. Çevrenizi genişletir.

Blog konunuz işinizle ilgili ise mesleğinizle/işinizle ilgili yetkinlik göstergeniz olabilir, bu konudaki otoritenizi pekiştirir. Yeni iş bağlantıları/teklifleri almanızı sağlayabilir.

Bildiklerinizi paylaşmak, faydalı olmak size kendinizi daha iyi hissettirir. Kendinizi geliştirmek, daha iyisini yapmak için motivasyon sağlar.

Sürekli olarak yazmak, yazım kabiliyetinizi geliştirir. Konuşurken çok fazla dikkat etmiyor olabildiğimiz dil bilgisi kurallarını yazarken takılıp/merak edip araştırmanız bu konuda da bilginizi arttıracaktır.

Merak edenler için Kişisel Blogdan Para Kazanmak Mümkün mü? yazımız bir tık ötede!

iyi bloglamalar!

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar

Yorum Yaz