Tanıtım Yazısı Nasıl Hazırlanır?

Tanıtım Yazısı Nasıl Hazırlanır?

Son dönemde en çok merak edilen konulardan biri olan “Tanıtım Yazısı Nasıl Hazırlanır” konusunda bir makale ile blog yazılarıma başlamak istedim. İsterseniz vakit kaybetmeden konuya geçelim.

Tanıtım yazısı nedir?

Adından direkt olarak anlaşıldığı gibi bir şeyi (kişi, firma, kurum, ürün, internet sitesi, … v.b.) tanıtmayı amaçlayan yazılara verilen genel addır. Blogumda konu edineceğim şekli, internet siteleri için hazırlanan tanıtım yazılarıdır.

Tanıtım yazısı neden önemli?

Son bir kaç yılda gerçekleşen Google algoritma güncellemeleri ile, öncelikle footer/sidebar linkler, içerik olarak alakasız ve kalitesiz sitelerden alınan linkler önemini yitirmiş, hatta bazı durumlarda sitenize zarar verebilir duruma gelmiştir. Bunun başlıca nedenleri nelerdir bir bakalım.

  • Google arama sonuçlarında yükselmek, ilk sıraya yerleşebilmek için web sitesi sahiplerinin daha çok linke hızlıca sahip olabilmek adına yaptıkları işlemlerle sonuçları manipüle etmeye çalışmaları.
  • Webmasterların sitelerinden para karşılığı link satışı yapması, sırf backlink kazanabilmek için alakasız sitelerden onlarca, yüzlerce yorum yaparak backlink alması, forumlarda açılan yüzlerce hesaptan profil link verilmesi  ve bu tip işlemler için çeşitli programlar kullananların interneti link çöplüğüne çevirmesi.

Bunlara karşılık olarak, Google her zaman olduğu gibi arama yapan kişiye aradığı ve en önemlisi bulmak istediği cinsten yani doğru ve kaliteli içeriği sunabilmek için yeni algoritmalar geliştiriyor. Google hariç kimse tarafından tam olarak bilinmeyen bu algoritmalar (bir çeşit formüle edilmiş mantık) sayesinde biraz önce saydığımız cinsten faaliyetlerle, haksız şekilde iyi konumlar elde etmiş siteler sıralamalarda geriliyor ya da ceza alıp sonuçlardan tamamen de kaybolabiliyor.

Bunları neden uzun uzadıya anlatıyorsun derseniz.”Doğruyu iyi anlayabilmek için önce yanlışı iyi bilmek gerek” diye düşünüyorum.

Backlink kavramının ve faydasının tamamen ortadan kalktığını elbette düşünmüyorum. Ancak geçtiğimiz yıllarda ciddi anlamda istismar edildiği bir gerçek. Tanıtım yazısı da backlink kazanmak için bir yöntem ancak doğru uygulandığında, pek çok tekniğe göre en masumu ve mantıklısı dersek yanlış olmaz.

Özetle bugün gelinen noktada tanıtım yazısı backlink kazanmak için önemli bir yöntem haline gelmiştir.

Etkili bir tanıtım yazısı nasıl hazırlanır ?

  • Anahtar kelimeniz yazının başlığında ve mümkünse en başta geçmelidir. Başlık tercihen 5-6 kelimeden kısa 7-8 kelimeden uzun olmazsa daha iyi olur. Yazı başlığında; ve, ile, için gibi bağlaçları (gerçekten) gerekmiyorsa kullanmayın. Başlığı sadece arama motorlarının nasıl algılayacağını düşünerek değil, hem yazı hakkında fikir verecek hem de site ziyaretçisinin ilgisini çekip onu “okuyucuya” dönüştürecek şekilde belirleyin.
  • Yazı başlığını h1 etiketi içine yazın. Yazı içinde de başlık hiyerarşisine uyun. Alt başlıklarınızı h2 etiketi içine yazın.
  • Genel kanaate göre tanıtım yazısı ne kadar uzunsa o kadar iyidir. İyidir iyi olmasına ama anlam bütünlüğünü bozacak şekilde gereksiz yere metni uzatmak okuyan kişide iyi bir intiba bırakmayacak, sıkılıp hızlı bir şekilde sitenizi terk etmesine neden olabilecektir. Bu sebeple tanıtım yazısını tercihen 300 kelime üzeri ve ideal olarak 500 kelime civarı hazırlamaya çalışın.
  • Tanıtım yazısı vurgulanmak istenen kelime ya da kelime gurubu ile başlamalıdır.
  • Her yazı gibi tanıtım yazıları da rahat okunur ve anlaşılabilir olmaları için giriş, gelişme, sonuç şeklinde bölümlenerek yazılmalıdır.
  • Gerçekten önem arz eden kelime ya da kelime grupları koyu renkle yazılmalıdır(abartmadan, sadece gerektiği yerde bir kaç tanesi).
  • Tanıtım yazısından link çıkışını abartmayın. En fazla iki link çıkışı ile yetinin. Biri metnin içinden, ikincisi yazının sonunda sitemizi ziyaret etmek için tıklayın, daha fazlası için tıklayın ya da www.sitemiz.com gibi link vererek.

Burada yazdıklarımın kural değil öneri olduklarını lütfen unutmayın!

Etkili bir tanıtım yazısı nasıl hazırlanır başlığı altında saydıklarımı benzer şekilde başka bloglarda da görmüş olabilirsiniz. Sabır ve dikkatle bu satıra kadar okuduğunuza göre en can alıcı kısma artık geçebiliriz 🙂

Tanıtım yazısında içeriğin önemi

Yazı boyunca yer verdiğim önerilere uyarak bir yazı hazırlayacaksınız fakat  her şey bu noktada bitiyor mu? Ben söyleyeyim:”Hayır! Yeni başlıyor.”

“İçerik kraldır!” cümlesini çok duymuşsunuzdur. Bu tanıtım yazısı içinde geçerlidir. Tanıtım yazısının kaliteli olması size sağlayacağı fayda açısından en önemli etkendir. Bazen bir ürünün satış sayfası, bazen sitenin kendisi, bazen de öne çıkarılmak istenen bir sayfası/bölümü için tanıtım yazısı hazırlanacak olabilir. İlk nokta iyi bir giriş yapmak, okuyanı ikinci paragrafa kadar getirebilmek, en önemlisi ikinci paragraf yani gelişme bölümü. Bu bölüm kendini okutmazsa tanıtım yazısı deyim yerindeyse “çöp olacaktır”.  Gelişme bölümünde anahtar kelime ile (hedef sayfaya)sadece bir tek link çıkılmasıdır. Sonuç, kısmı da fazla uzatmadan bir kaç cümle ile net ve etkileyici bir ifade ile bitmeli ve ardından anahtar kelimesiz şekilde sitenin ana sayfasına link verilmelidir. Öyle ya sonuna kadar okuyan kişi de bir merak uyanmıştır, bu şirket nasıl bir şirket?  ya da “bu e-ticaret sitesine bir bakayım, ilgi çekici gözüküyor” diye…

Tüm bunları yaparken herkesin anlayacağı dilden bilgi veren, merak uyandıran, düzgün kurulmuş cümleler kullanın. Konu teknik bile olsa bilimsel makale yazmıyorsunuz ve herkesin bilgi düzeyi bir değil. Hedef kitlenizi iyi tanımlamışsanız tamamının anlayabileceği şekilde:, yani biraz halk diliyle, biraz da konunuzu vurgular teknik terimlerle yazmayı tercih edin.

İnsanlara itici gelen, tamamen (klişe) reklam cümleleri kurmaktan kaçının. İnsanlar reklam okumayı sevmezler. Sokakta dağıtılan broşür ve ilanların şöyle bir baktıktan hemen sonra ya da bazen hiç bakmadan/okumadan burkulup atıldığını görmüşsünüzdür. Ona keza pek çok firmanın internet sitesinde yer alan uyduruk şekilde yazılmış hakkımızda bölümleri, misyon/vizyon zırvalıkları da okunmayan, hiç kale alınmayan içeriklerdir.

Tanıtım Yazısı Örneği

Önce kötü örnek:
2014 yılında kurulan AAAA firmamız her türlü cep telefonu ve aksesuarı ihtiyacınızda yanınızdadır. Satış sitemizden isteyin gönderelim. Her türlü ödeme yöntemi ile siparişinizi alıyoruz. Kredi kartınız varmış yokmuş sorun değil, adresinizde ödeyin.
Web Adresimiz: www……

Üstteki kısa tanıtım yazısı için şöyle değerlendirme yapalım: 2014 yılında kurulmuş, yani yeni bir firma bu açıdan yılı belirtmek gereksiz. Her türlü cep telefonu siye başlayan cümle ilerleyen kısımda siz yeter ki gelin biz size satacak bir şey buluruz dercesine kaba duruyor. Bu yazı yeterli seviyede detay ve güven hissi vermiyor.

Bu yazı nasıl olabilirdi derseniz. Aynı firmanın tanıtımı için şöyle olabilirdi;

AAAA firmamız, kısa süre önce kurulmasına rağmen, cep telefonu ve aksesuarları konusunda A’dan Z’ye tüm çeşitleri , uygun fiyatlar ve ödeme koşulları ile  sunmayı amaç edinmiştir. Cep telefonu alışverişinin en önemli olan unsuru olan güveni , orijinal distiribütör ürünü garantili telefonları size aynı gün stoğumuzdan göndererek sunuyoruz. Kredi kartsız alışveriş yapmak isteyenler için kapıda ödeme seçeneği de sağladığımız alışveriş sitemize bekleriz.
Web Adresimiz: www……

Sizce de bu şekilde daha iyi değil mi?

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar

Yorum Yaz