Web Sitesi Satış Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Web Sitesi Satış Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Web sitenizi satmak isteseniz ne kadar eder? Web site satış fiyatı nasıl belirlenir? Bir web sitesinin değerini neler etkiler? Merak edenler için bir yazı hazırladım.

İnternetteki pek çok şey gibi bir web sitesinin maddi değerini hesaplamanın net bir yöntemi yok. Web site değeri hesaplama için yapılmış bazı online araçlara denk gelmiş olabilirsiniz. Bu tip araçlar web sitenizin adresini yazıp hesapla butonuna bastığınızda yazılımlarının formülüne göre pek de ciddiye alınmayacak rakamlarda sonuçlar çıkarırlar. Genelde de sizin tahmininizden yüksek rakamlar olur bunlar. Sanıyorum burada amaç “vay be! ne değerli sitem varmış” deyip başkalarına da kullandığınız bu online araçtan bahsetmeniz : ) Genellikle bu araçları yeni web sitesi sahibi olmuş fazla bilgisi olmayan kişiler kullanıp site değeri hakkında fikir sahibi olmaya çalışırlar…

Peki gerçekte durum nasıldır? Bir web sitesinin kaça satılabileceği nasıl tespit edilir? Derseniz: Genellikle webmaster forumu gibi küçük ve orta ölçeli web sitesi satışlarının gerçekleştiği mecralarda, gelirli siteler, aylık gelirlerinin 10-12 katından başlayıp 2 yıllık gelirlerine varan fiyatlara satılmaktadır. Örneğin; Aylık 100 TL geliri olan bir site 1000-2400 TL arasında bir fiyata satılabilir. Sitenin ziyaretçi (Google Analytics / Yandex Metrica) ve gelir (Google Adsense v.b.) ekran görüntülerinin sunulması, alıcı ile paylaşılması hem güven verir hem de bu veriler örneğin en az 1 yıldır bahsedilen şekilde istikrarlı ise site fiyatı daha yüksek istenebilir. Özellikle sürekli ve istikrarlı şekilde büyük oranda organik ziyaretçi alan sitelerin değeri genel olarak sosyal medyadan ağırlıklı ziyaretçi alan sitelere göre nispeten yüksektir.

Bir web sitesinin isim bilinirliği(marka değeri), sosyal medya hesaplarının büyüklüğü, üye sayısının miktarı ve bunların aktifliği gibi pek çok etkende satış fiyatının belirlenmesinde etkilidir.

Gelirsiz, yeni açılmış siteler ise genelikle satıcı tarafından yapılmış masraf ve emeğe göre fiyatlandırılırlar. Örneğin; Domaine 60 TL, hostinge 40 TL verdim, 200 TL lik makale yazdırttım, 100 TL’lik seo çalışması yaptırdım diyen birinin 400 TL masrafım oldu 500 TLye siteyi satıyorum demesi gibi… Ziyaretçisi ya da geliri olmayan siteler anlaşılacağı üzere oldukça düşük fiyatlara satılırlar.

 

Etiketler:

sponsorlu bağlantılar

Yorum Yaz